
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Class AB |
| Output Current | 1.4 A |
| Output Type | Headphones, 2-Channel (Stereo) |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Power Dissipation | 6 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Power Dissipation | 16.5 mW |
| Number of Channels | 2 |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Supply Type | Single |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Output Power | 105 mW |
| Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 mV |
| Voltage Gain | 67 dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 89 dB |
| Max Output Power | 150 mW |
| Load Impedance | 16 Ω |
| Schedule B | 8542330000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 2084
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43773
Ext.Price$0.43773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43773 | $0.43773 |
| 10 | $0.31376 | $3.13760 |
| 25 | $0.28127 | $7.03175 |
| 50 | $0.26316 | $13.15800 |
| 100 | $0.24622 | $24.62200 |
| 300 | $0.23214 | $69.64200 |
| 500 | $0.21886 | $109.43000 |
| 1000 | $0.21117 | $211.17000 |
| 3000 | $0.19702 | $591.06000 |
| 5000 | $0.18381 | $919.05000 |
